1. Doświadczenie fotografa ślubnego
Pomyślcie chwilę skąd macie kontakt do fotografa. Większość par nawiązuje pierwszy kontakt z fotografem przez polecenie od znajomych lub przez styczność z reklamą.
W pierwszym wypadku jest nieco prościej. Jeżeli osoba polecająca jest godna zaufania to znaczy, że ma dobre doświadczenie z pracą wspomnianego fotografa. Zróbcie mały wywiad i zadajcie kilka pytań:
• przy jakiej okazji spotkano fotografa?
• czy zleceniobiorca specjalizuje się w fotografii ślubnej?
• czy fotograf rzetelnie i sumiennie wykonywał swoje obowiązki?
• ile godzin trwała uroczystość i jaki był koszt usługi?
• czy zleceniodawca był zadowolony z jakości usługi?

W przypadku gdy trafiliście na ogłoszenie i nie znacie wartości prac fotografa musicie zachować większą ostrożność.
Po pierwsze postarajcie się znaleźć jak najwięcej informacji o danym fotografie. Skorzystajcie z wyszukiwarki Google (wpiszcie nazwę firmy lub imię i nazwisko fotografa). Być może ktoś się wypowiada na temat jego pracy. Sprawdźcie czy fotograf ma własną stronę www, galerię zdjęć. W ten sposób szybko sprawdzicie kreatywność, pomysłowość i styl fotografa. Poproście także o kontakt do kilku osób, które korzystały z usług i spytajcie je o opinię. Naturalnie dostaniecie kontakt do osób zadowolonych.
2. Certyfikaty i kursy fotograficzne
Niestety niewielu fotografów może się poszczycić certyfikatami, które potwierdzają profesjonaliści usług. Fotografia to zawód wyjątkowy i nie zawsze świetny fotograf musi mieć stos wyróżnień. Dla Was najważniejszą kwestię powinno stanowić zapoznanie się z efektami prac fotografa. Wielu z nich ma swój niepowtarzalny styl. Jednak nigdy nie zaszkodzi dowiedzieć się czy fotograf ma certyfikaty lub przebył fotograficzne kursy.

Pomocnicze pytania do fotografa:
• jakie jest jego doświadczenie? Jakie najważniejsze wydarzenie do tej pory fotografował?
• czy ma pozwolenie kurii na fotografowanie w kościołach na waszym terenie, w którym bierzecie ślub?

3. Cena za zdjęcia ślubne
Ustalcie cenę za fotografowanie w dniu uroczystości ślubnej. Cena, pomijając fakt umiejętności fotografa powinna zależeć od kilku czynników:
• czy jest plener? czy plener odbywa się w dniu ślubu?
• jak daleko musi dojechać fotograf na miejsce uroczystości ślubnej?
• jak długo będzie fotografował zabawę weselną?
• jaka jest ilość i rozmiar wywołanych zdjęć, ilość albumów?

 

4. Nawiązanie kontaktu z fotografem ślubnym
Jeżeli jest to możliwe postarajcie umówić się na spotkanie z fotografem przed ślubem. Budujecie tym samym więź, a fotograf wie dla kogo będzie pracował i może poznać wasze wymagania. Spotkanie to także najlepszy czas na poznanie prac fotografa, jego stylu, przyzwyczajeń. Na osobistym spotkaniu łatwiej też wynegocjować lepszą stawkę i zdobyć przychylność fotografa.

5. Specjalizacja fotografa
Rekomendujemy skorzystanie z usług fotografa specjalizującego się w fotografii ślubnej. Jeżeli nie chcecie ryzykować wybierzcie fotografa z kilkuletnim doświadczeniem. Najlepiej znaleźć fotografa z mieszanką młodzieńczego entuzjazmu (na ślubie i weselu nawet fotograf powinien być cały czas uśmiechnięty), który zebrał już kilka lat doświadczeń pracując z parą młodą. Fotograf może też specjalizować się w fotografii studyjnej, plenerowej bądź najmodniejszej obecnie – reportażowej. Fotografia reportażowa polega na tym, że fotograf przebywa z parą młodą cały dzień i praktycznie nie ingeruje w przebieg uroczystości. Reportaż może zacząć się z samego rana, np. przy wizycie u fryzjera, wizażystki lub kosmetyczki.

6. Sesja fotograficzna Pary Młodej w studio
Coraz częściej pary młode życzą sobie sesji fotograficznej w studio. Sesja trwa około dwóch godzin. Czas sesji uzależniony jest od ilości póz zarezerwowanych przez nowożeńców. Jeżeli jesteście zainteresowani sesją studyjnej musicie dowiedzieć się czy wasz fotograf ślubny może taką dla Was zorganizować.

7. Inne elementy na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotografa ślubnego
• na jakich elementach skupia się fotograf (twarze czy tło) i czy Wam to odpowiada?
• czy zdjęcia są ładne wizualnie (wyraźne kontrasty, kolory)?
• czy wszystkie zdjęcia są dobrej jakości (zwróćcie uwagę zwłaszcza na zdjęcia w kościele gdyż oświetlenie w kościołach bywa słabe; czy widać detale na białej sukni ślubnej)?
• jaki mają charakter zdjęcia (pozorowane i sztuczne / naturalne)?
• czy fotograf może dostosować się do waszego stylu?